Zdevastovaný římskokatolický kostel dostalo v roce 2007 sdružení za korunu od římskokatolické církve. "Neměl střechu, byl v totálně havarijním stavu. My jsme jen věděli, že tam je úžasná gotika," řekla ČTK Jitka Kantová, která s manželem Richardem stojí v čele sdružení a zároveň vlastní dílnu Skloart, kde vznikají mimo jiné kopie historických vitráží. Právě vitráže mají dát kulturní památce nový život. V plánovaném muzeu budou moci návštěvníci zhlédnout kopie vitráží z doby románské, gotické, renesanční či z konce 19. století. "Malovaná okna byla vlastně takovým středověkým komiksem, říkalo se jim bible chudých, to chceme připomenout," uvedla Kantová.
V budoucnu si lidé sami osahají nářadí a materiály, z jakých řemeslníci vitráže dělali a dělají. Vrcholem má být kostelní strop celý z různobarevných sklíček. "Objekt si to zaslouží. Od té doby, co ho opravujeme, nás neustále překvapuje," zdůraznila výtvarnice. Kostel pochází pravděpodobně už z konce 12. století, první zmínka o Libyni je z roku 1338. Při vykopávkách archeologové našli slovanské záušnice, archaický hrob, barokní fresku či zazděnou hrobku.
Zatímco v dávné minulosti bylo zřejmě místo významnou křižovatkou poutníků, 20. století uštědřilo Libyni mnoho ran. "Žili tu Němci, Češi, Židé, 95 lidí skončilo v koncentračních táborech. Pak přišel odsun a nájezd buldozerů, které srovnaly německé domy se zemí, proto chceme odhalit v rámci festivalu pomník historie 20. století," vysvětlila Kantová. Do dějin se významně zapsal i jeden z rodáků, Alfred Kohn. Profesor byl v roce 1930 navržen na Nobelovu cenu za objasnění funkce příštitných tělísek.
Historii i současnost si v obci připomenou 20. září při festivalu na podporu oprav kostela. "Postupně jsme obnovili střechu, zajistili statiku, obnovili sakristii a gotický presbytář. Chybí nám peníze na omítky a zkrátka práce je ještě jako na kostele," řekla Kantová. Na festivalu se kromě různých představení pro děti, soutěží a besed mohou těšit návštěvníci na koncert světového klarinetisty Milana Řeřichy, který pochází z nedalekého Lubence.
zdroj: ČTK