Výstava bude mít vernisáž ve čtvrtek v 17:00. Fascinující sochy z jednoho kusu dřeva, masky z korálků, mušlí či provázků si budou moci prohlédnout zájemci až do 29. září. V nejstarší sladovně v Evropě uvidí návštěvníci na 150 artefaktů, které náležely 50 kmenům Afriky. "Cesta k nim byla zvláště zpočátku složitá, protože je nutné odlišit padělky od originálů," vysvětlil Zeman. Jednoduchý recept na to však není. "Zkrátka na to musíte mít cit a srdce," zdůraznil.
Manželům v Africe pomohl sběratel Juri Rastinov. "S Jurim jsme se seznámili při naší cestě Pobřežím slonoviny, kde uslyšel na tržišti mezi domorodci příbuzný slovanský jazyk," popsal Zeman. "Z jeho zkušeností jsme se mnoho přiučili o autenticitě, umělecké hodnotě a pravosti afrického umění," doplnil sběratel, který s manželkou už několik let žije na Tenerife. "Máme to tak do Afriky blíž než do Čech, ale už necestujeme." doplnil. Podle něj brání výpravám nejen zdraví, ale i změna situace v Africe.
Některé kmeny byly vždy bojovně naladěny. Svědčí o tom třeba vystavená socha kmene Bakongo, do níž jsou zatlučeny hřebíky. "Teď je to však v Africe mnohem nebezpečnější než před dvaceti lety," podotkl Zeman, který vnímá domorodé umění jako zdroj inspirace moderního umění. Právě přes něj se k africkým kmenům manželé dostali. "Máme rádi Josefa Čapka, a ten po vzoru Pabla Picassa domorodé africké umění nejen sbíral, ale i studoval. Protože z Tenerife je to do západní Afriky co by kamenem dohodil, byl už krůček k tomu vyjet na tamní tržiště," vysvětlil sběratel.
Na výstavě třeba najdou inspiraci i návštěvníci. "Rozhodně si myslíme, že by mohla na rozdíl od předchozích výstav moderního umění bavit i děti," míní Zeman.
zdroj: ČTK