Obvykle se v nemocnicích řeší problémy odděleně - inkontinence na urologii a sestup pánevních orgánů na gynekologii. "My řešíme tyto úzce související problémy komplexně, kromě operací i ambulantně a pomocí rehabilitace," řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení chomutovské nemocnice Michal Zeman.
Problémy s únikem moči či stolice podle něj má 25 až 45 procent žen starších 15 let, četnost stoupá s věkem. Studie jsou ale mezinárodní. "Je to hygienicko sociální problém, ženy mají se s ním svěřovat," uvedl Zeman. Podle něj by lidé měli vědět, že taková situace není normální a dá se léčit. Polovina žen podle něj někdy tento problém řešila, desetina má vážné problémy. V Česku může závažnou inkontinencí podle Zemana trpět až 500.000 žen a 350.000 z nich reálně potřebuje operaci.
Dalším problémem, který v urogynekologickém centru řeší, je sestup pánevních orgánů, který často souvisí s porodem. "Způsobit ho ale může i obezita, chronický kašel u kuřaček nebo nošení těžkých břemen," vysvětlil lékař. Různě závažnou odchylku polohy pánevních orgánů má podle něj 30 až 70 procent žen.
Operativně se problém inkontinence v Chomutově řeší také moderní metodou páskové operace, sestup pánevních orgánů speciálními síťovými implantáty. Péče je ale velmi nákladná. "V hospitalizačním segmentu máme finanční strop. Úhradová vyhláška vychází z roku 2011, kdy ještě urogynekologie v Chomutově nebyla, takže se s penězi na léčbu nepočítalo," řekl šéflékař chomutovské nemocnice Jiří Mrázek. Zeman ale ujistil, že péče se zatím dostala všem pacientkám, které na oddělení s problémy přišly.
zdroj: ČTK