"Záležitostí se bude zabývat mimořádné zastupitelstvo 31. října," řekl místostarosta Novotný. Město má podle něj několik právních posudků, které tak velká pochybení odmítají. Úřad městu vytýká chyby při zadávání veřejných zakázek. "Drobné chyby se v tak velkém projektu vyloučit nedají," poznamenal.
Částka, kterou město nakonec dotačnímu úřadu odvede, může být mnohem nižší. "Připomínám, že příjemce dotace může požádat o prominutí sankce, případně se proti platebnímu výměru odvolat na ministerstvo financí, částka tedy nemusí být definitivní," řekl Krump.
Chrám chmele a piva otevřený v roce 2010 tvoří několik objektů rozložených na území jedné čtvrti Žatce. Je to jednak starý chmelařský sklad, kde je umístěn například labyrint z chmelových žoků či síň chmelařských tradic. Patří sem vyhlídková věž nazvaná Chmelový maják, turistické centrum tvořené minipivovarem s restaurací, hernou, zahradou a kavárnou. Jeho součástí je i unikátní chmelový orloj. Dalším objektem je galerie v budově staré sladovny.
Aareál Chrámu chmele a piva má být podle Novotného pilířem nominace památek města na zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Memorandum o zapsání města na seznam čekatelů zástupci regionu a ministerstva kultury podepíší v polovině listopadu. Z Ústeckého kraje už na něm je pevnost Terezín a ve spolupráci s Německem hornické památky Krušných hor.
Podle informace deníku Aktuálně.cz není město Žatec jediným příjemcem v Ústeckém a Karlovarském kraji, kterému dotační úřad vyměřil pokutu. Podobnou částku jako Žatec má zaplatit Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov. Ústí nad Labem má zaplatit za projekt revitalizace Městských sadů 25,4 milionu korun, město Kadaň na Chomutovsku 6,2 milionu korun za vybudování Nábřeží Maxipsa Fíka. Přibližně 126.000 korun požaduje úřad za projekt Poznej Ježíškův svět na Božím Daru a 632 korun za revitalizaci zahrad mateřských škol v Chebu.
zdroj: ČTK