Úsek mezi Vysočany a Droužkovicemi měří 9,4 kilometru a stavělo ho sdružení firem Metrostav, Eurovia CS a Salema Construction. Stál bez DPH 2,4 miliardy korun. Navazující 6,4 kilometru dlouhý úsek z Droužkovic do Nových Spořic stál bez DPH dvě miliardy korun, postavilo ho sdružení Skanska, Geosan Group a Salema Construction. "Podařilo se nám přes různé technické a další problémy zkoordinovat ty stavby tak, aby byly zprovozněny ještě v letošním roce a najednou," řekl ředitel výstavby ŘSD Jiří Majer.
Stavbu dalších úseků ale ŘSD zatím nezahájí. Silnice totiž už loni vypadla z dlouhodobé strategie ministerstva dopravy. Na další stavby tak ŘSD nemá peníze, přesto bude pokračovat alespoň v přípravách. "Do příštího roku nemáme v plánu zahájení stavby na R7. Příprava bude v příštím roce pokračovat, ale jak to bude vypadat s financováním v letech 2015, 2016 a 2017 v tuto chvíli nedokážeme říct," doplnil Majer. Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) ČTK řekl, že o budoucnosti R7 chce hned po ustavení nové vlády jednat s novým ministrem dopravy. "Je to jedna ze tří strategických komunikací, která prochází Ústeckým krajem a musíme tlačit na to, aby se pokračovalo i ve směru na Prahu. Myslím si, že je neúnosné, aby se stále přešlapovalo na místě," řekl Bubeníček.
Otevření dvou nových úseků R7 je podle Bubeníčka pro kraj i tak mimořádně důležité. Výrazně zlepší dopravní obslužnost strategické průmyslové zóny Triangle na Žatecku. Kraji by to podle Bubeníčka mohlo pomoci s přilákáním nových investorů do zóny. "Ta brzda na Prahu je ale obrovská, protože když přijede nějaký velký investor, tak přijede od letiště, tedy z té druhé strany," řekl. Co nejrychlejší dokončení R7 požadují Ústecký a Středočeský kraj a také obce podél silnice.
Kvůli nedokončené komunikaci vzrostl podle dopravní policie na Lounsku počet dopravních nehod. R7 tam částečně vede ve čtyřech pruzích, pak se zužuje zpátky do dvou na silnici I/7. Podle zástupce ředitele lounské dopravní policie Jiřího Samuela se letos na silnici I/7 stalo šest smrtelných havárií. "Řidiči, kteří jedou po čtyřproudovce, jsou pak najednou na dvojproudovce a nohu z plynu nesundají. Tak vznikají kolize i ty velké nehody. Letos jsme měli v celém okrese osm smrtelných nehod, šest z nich bylo na této komunikaci," řekl ČTK Samuel.
Čtyřpruhová komunikace už vede z Prahy do Slaného. "V úseku od hranic Středočeského a Ústeckého kraje po Postoloprty byly v minulých letech na silnici I/7 vybudovány v polovičním čtyřpruhu obchvaty Panenského Týnce, Chlumčan, Loun a Postoloprt a v plném čtyřpruhu obchvat Sulce a úsek mezi Bitozevsí a Vysočany," řekla ČTK mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Z Chomutova po státní hranice s Německem vede dvouproudá silnice s pruhy na stoupání a klesání.
zdroj: ČTK