Stavební úpravy prostor, ve kterých centrum vzniklo, stály kolem 1,6 milionu korun a šly na vrub žatecké nemocnice. Vnitřní vybavení včetně technologií financovala kadaňská nemocnice. Podle Martina Krušiny, který vede žatecké i kadaňské odběrové centrum, se tato investice pohybovala kolem milionu.
"Pro denní provoz transfuzního odběrového centra je potřeba asi šest lidí, nejsou tu ale celý den," řekl ČTK Krušina. Pracují tu zdravotníci z žatecké i kadaňské nemocnice.
"Malá nemocnice má vždycky problémy nakoupit dostatečné množství transfuzních přípravků. Jedinou šancí je spojení s větší, většinou pražskou nemocnicí, která vyrábí tisíce jednotek krve ročně a má kapacitu na to, aby mohla distribuovat i do menších nemocnic. Transfuzní odběrové centrum je vlastně formou spolupráce s vinohradskou nemocnicí," upřesnil Krušina. Vinohradská nemocnice spolupracuje i s dalšími odběrovými centry. Podle Krušiny se otevřením žateckého centra především rozšíří paleta dárců krve.
Žatecké centrum vzniklo spojením prostor tří ordinací a malého operačního sálu, patří k nim ještě dvě místnosti pro odběr a zpracování vzorků. Vznikly také prostory pro skladování zdravotnických přípravků.
"Uvidíme, kolik bude chodit dárců. V současnosti plánujeme odběry dva dny v týdnu," sdělil vedoucí biochemické a hematologické laboratoře Petr Novák. Pokud bude mezi dárci větší zájem, bude se odebírat i třetí, případně čtvrtý den. "Do začátku počítáme s odběry 2,5 až tři tisíce krví za rok, do budoucna bychom rádi, kdyby to šlo na 4,5 až pět tisíc," dodal. Jeden odběr představuje 450 mililitrů krve.
První dárci budou moci do centra přijít 25. února.
zdroj: ČTK